Новини

Новини об'єднання, ділові новини та події

Які потреби ринку праці у військовий час. У ФРУ презентували результати спільного опитування

Відбулася онлайн презентація результатів першого партнерського дослідження актуальних потреб ринку праці в військовий час в галузі «Торгівля (ритейл)».

Федерація роботодавців України спільно з EU4Skills, job-порталом GRC.UA протягом вересня-листопада 2022 року провели опитування підприємств, бізнесу щодо наявного дефіциту кваліфікованого персоналу, актуальних вакансій та проблем, потреб у навчанні та співпраці з закладами освіти.

Крім загальних даних в цілому дуже важливо бачити ситуацію на ринку праці в окремих галузях. Це дозволяє конкретизувати потреби саме обраної галузі, більш зосередиться на її проблемах, пошуку та навчанні персоналу, допомозі.

Важливість продовольчої безпеки, яку забезпечують гравці ринку організованого ритейлу, відзначили і в Уряді. Суб’єкти господарювання, які задіяні в роздрібній торгівлі, підпадають під ознаки об’єктів критичної інфраструктури ІІ та ІІІ категорій критичності, що визначені Законом України «Про критичну інфраструктуру», а також Порядком віднесення об’єктів до об’єктів критичної інфраструктури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2020 № 1109».

Під час військових дій найбільші торговельні мережі стали своєрідними гуманітарними хабами для армії та цивільних українців.

Людмила Василега, директорка Центру компетенцій та розвитку людського капіталу Федерації роботодавців України; Генадій Русанов, керівник групи експертів EU4Skills; Наталія Слинько, керівниця агенції з підбору персоналу job порталу GRC.UA, за участі представників державних установ, організацій, роботодавців, закладів освіти, профспілок та інших зацікавлених сторін, презентували результати дослідження про потреби ринку праці в галузі «Торгівля (ритейл)» за такими напрямками:

  • обсяги виробництва та потреби підтримки
  • наявність вакансій та потреби у персоналі
  • найбільш актуальні проблеми у роботі з персоналом
  • топ-10 професій за кількістю вакансій
  • майбутні потреби у персоналі
  • потреби у навчанні
  • затребуваність навичок
  • готовність співпраці з закладами професійної освіти

РЕЗУЛЬТАТИ ОПИТУВАННЯ

Сектор торгівлі в Україні протягом військових дій зазнав значних втрат. Більш половини опитаних компаній (48%) вказали на потреби у зовнішній підтримці. Понад 76% зазначили, що із початку військових дій скоротили обсяги виконання робіт. Лише 20% опитаних компаній відмітили, що обсяги виконаних робіт не зазнали змін у порівнянні із довоєнним часом.

20% компаній вказує на наявність відкритих вакансій. Найбільша потреба зазначається за професіями – Продавець продовольчих товарів, Адміністратор, Касир торговельного залу. Найбільше не вистачає фахівців саме з професійно-технічною освітою. Найбільш потрібними в торгівлі залишаються навички: • Продажі • Робота з клієнтом. З м'яких навичок компаніями відзначена важливість відповідальності, роботи в команді та орієнтації на результат.

Торгівля планує відновлення по завершенні війни. 37% компаній вказують, що будуть потребувати персонал після завершення військових дій. Майже половина компаній (42%) компаній планує розширюватись та збільшувати штат працівників після завершення військових дій.

Потреби у навчанні персоналу також зберігаються. 36% компаній вказують, що потребують навчання персоналу. Переважно це короткотермінові курси (до двох тижнів). 40% компаній зазначили, що потребують підвищення кваліфікації, проте для більшості така потреба стане актуальною по завершенні війни. 61% компаній вказує, що неповна або часткова кваліфікація працівників є достатньою для виконання робіт. Підприємства у більшості (68%) неготові до співпраці з навчальними закладами.

Співпраця можлива у напрямках підвищення кваліфікації, організації виробничої практики та професійного навчання.

Відзначають торговельні мережі також певні зміни у географічній структурі продажів. Сьогодні найбільш активні відвідувачі магазинів у західних регіонах країни. Незважаючи на певні труднощі, компанії вишукують можливості для подальшого розвитку та відкриття нових торгових центрів.

Актуальні дані про ситуацію на ринку праці, потреби в працівниках допоможуть спрямувати зусилля на підготовку необхідних фахівців, побудувати певну стратегію пошуку роботи, профорієнтації для центрів кар’єри, закладів освіти, установ державної служби зайнятості. Секторальні онлайн презентації з метою обговорення актуальних проблем окремих галузей будуть продовжені.

Федерація роботодавців України надає компаніям допомогу та супровід у питаннях роботи з персоналом.

Більш детально результати дослідження ви можете побачити на сайті Федерації роботодавців України https://fru.ua/images/doc/2022/EU4Skills_Sectoral_survey.pdf.

Також звертаємо увагу, що зараз розпочато нове опитування, підприємств, тому всіх роботодавців просимо зайти за посиланням та надати інформацію з метою актуалізації потреб ринку праці у 2023 році та деталізації раніше визначених проблемних питань: https://inpoll.org/

#Збережемо людський капітал. Разом заради перемоги та відновлення країни

1

2

3

4

4

5

6